Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Adam Buksa?

Gdzie i na jakiej pozycji gra Adam Buksa?

Adam Buksa po udanym okresie za oceanem w nowym sezonie znów będzie występował w Europie. Dla urodzonego w Krakowie napastnika zdecydowanie opłacało się wyjechać do USA. To właśnie tam przyciągnął uwagę selekcjonera i trafił do reprezentacji. Co będzie dalej?

W jakim klubie gra Adam Buksa?

Obecnie Adam Buksa znajduje się w zawieszeniu pomiędzy klubami. W trakcie przerwy reprezentacyjnej okazało się bowiem, że piłkarz reprezentacji Polski po 2,5 roku spędzonych w Stanach Zjednoczonych wróci do Europy i zagra we Francji. Po bardzo udanym okresie w New England Revolution zdecydował się reprezentować barwy RC Lens, który będzie jego pierwszym zagranicznym klubem na Starym Kontynencie w seniorskiej karierze.

Buksa tym samym udowodnił wszystkim, że kierunek USA wcale nie oznacza odcinania kuponów i rezygnacji z poważnego futbolu. To właśnie dzięki pobytowi w New England trafił do kadry, gdzie imponował już od pierwszych spotkań.

Adam Buksa – pozycja i zarobki

Blisko 26-letni zawodnik to typowy napastnik. Buksa mierzy aż 193 cm wzrostu, przez co świetnie odnajduje się w pojedynkach fizycznych. Jest napastnikiem odważnym, który nie boi się twardo pójść na piłkę, nie boi się walki z rywalami i dobrze czuje się w pojedynkach powietrznych. Jednocześnie jest całkiem szybki i nieźle radzi sobie z piłką przy nodze. To dlatego w karierze zdarzały mu się występy, kiedy biegał nieco bliżej linii.

Nie wiadomo, ile Buksa będzie zarabiał w Lens. Francuzi zapłacili jednak za niego nieco ponad 9 mln euro, co będzie stanowić prawdopodobnie najdroższy transfer w historii klubu i najdroższą sprzedaż w historii New England. W USA Polak zarabiał 1,1 mln dolarów rocznie, czyli nieco ponad milion euro.

Gdzie grał Adam Buksa?

Urodzony w Krakowie napastnik zaliczył tam aż trzy kluby – Wisłę, Hutnika i Garbarnię. Z “Białej gwiazdy” na rok trafił do drużyn młodzieżowych włoskiej Novary, ale po roku wrócił do kraju. Wzięła go do siebie Lechia Gdańsk, gdzie Buksa stawiał pierwsze kroki w Ekstraklasie. Potem pograł trochę w Zagłębiu Lubin, skąd w wieku niecałych 22 lat wzięła go do siebie Pogoń Szczecin. To właśnie z ekipy “Portowców” Polak wyfrunął do Stanów Zjednoczonych.

Kluby Adama Buksy

Wisła Kraków
Hutnik Kraków
Garbarnia Kraków (2010-13)
Wisła Kraków (2013)
Novara (Włochy, 2013-14)
Lechia Gdańsk (2014-16)
Zagłębie Lubin (2016-2018)
Pogoń Szczecin (2018 wyp., 2018-20)
New England Revolution (USA, 2020-22)
RC Lens (Francja, 2022-?)

Sprawdź również