Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Arkadiusz Reca?

Gdzie i na jakiej pozycji gra Arkadiusz Reca?

W ostatnim czasie Arkadiusz Reca nie występował w reprezentacji Polski, ale nie można wykluczyć, że na mistrzostwa świata do Kataru pojedzie. Po tym, jak opuścił Ekstraklasę na rzecz włoskiej Serie A, idzie mu różnie, ale w minionym sezonie grał całkiem dużo. Jak prezentuje się jego sytuacja w klubie?

W jakim zespole gra Arkadiusz Reca?

Pobyt Recy w Italii to w większości wypożyczenia. Zawodnik nie był w stanie przebić się w Atalancie Bergamo, która akurat w ostatnim okresie stała się zespołem na miarę Ligi Mistrzów. A to zdecydowanie nie jest miara Polaka. Z tego powodu Reca grywał w słabszych drużynach, ostatnio reprezentując barwy Spezii. Klub ten postanowił wykupić 26-latka z jego macierzystego klubu po tym, jak lewonożny zawodnik całkiem nieźle spisał się na rocznym wypożyczeniu.

Spezia zapłaciła za Recę 2 mln euro. Jeśli tylko był zdrowy, grał niemalże wszystko, dlatego liczba jego występów ligowych wyniosła 25 na 38 możliwych. W drużynie nie ma innego gracza, który nominalnie grałby na jego pozycji, co tylko zwiększa komfort Polaka w walce o skład.

Arkadiusz Reca – pozycja i zarobki w Spezii

Urodzony w Chojnicach zawodnik może występować na całej długości lewej flanki. Piłkarze o takiej charakterystyce z reguły najlepiej nadają się do roli wahadłowego w systemie z trzema stoperami. Nie jest im bowiem obca gra ani w obronie, ani w ataku, a że często mają braki i w jednym, i drugim, wahadło jest ich wybawieniem. W bieżącym sezonie Reca grał właśnie tam albo na lewej obronie. Na plecach ma numer 13.

Polak na żadną fortunę nie może liczyć. Jego sytuacja w ostatnim czasie była dość skomplikowana, bo regularne wypożyczenia oznaczały najczęściej, że część pieniędzy wypłacał mu klub macierzysty, a część pożyczający. Spekuluje się, że Reca w ten sposób zarabiał łącznie ok. 300 tysięcy euro rocznie.

Gdzie grał Arkadiusz Reca?

Reca jest zawodnikiem, który pamięta jeszcze czasy, gdy w I lidze polskiej występowała Flota Świnoujście. To właśnie tam po raz pierwszy miał styczność z poważnym graniem na szczeblu centralnym zaczął, w sezonie 2014/15. Potem wzięła go do siebie Wisła Płock, z którą młody Reca wywalczył awans, będąc jedną z gwiazd zespołu. Dobra gra w ekipie “Nafciarzy” zaprowadziła go i do reprezentacji Polski, i do zagranicznego transferu. Ponad 3,5 mln euro zapłaciła za niego w 2018 roku Atalanta Bergamo.

W nowym zespole lewonożny gracz zagrał tylko 5 meczów. Włosi trochę się przeliczyli, więc zaczęli go wypożyczać, aż w końcu tego lata na wykup Arkadiusza Recy zdecydowała się Spezia. Polak kosztował 2 mln euro.

Kluby Recy

Kolejarz Chojnice
Chojniczanka Chojnice (do 2013)
Koral Dębnica (2013-14)
Flota Świnoujście (2014-15)
Wisła Płock (2015-18)
Atalanta (Włochy, 2018-22)
SPAL (Włochy, 2019-20, wyp.)
Crotone (Włochy, 2020-21 wyp.)
Spezia Calcio (Włochy, 2021-22 wyp., 2022-?)

Sprawdź również