Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Bartosz Salamon?

Bartosz Salamon

Powrót do kraju sprawił, że Bartosz Salamon po kilku latach przerwy znów zagrał w reprezentacji Polski. Obecnie raczej już nie ma co myśleć o kolejnym wyjeździe zagranicę, ale być może pojedzie na mundial w Katarze. Do tego musi jedna grać dobrze w klubie. A jak mu tam idzie?

W jakim klubie gra Bartosz Salamon?

Bartosz Salamon po 15 latach powrócił do Polski i znów trafił do klubu, z którego wypłynął w świat. Mowa o Lechu, bo 31-letni dziś zawodnik urodził się właśnie w Poznaniu. Do “Kolejorza” trafił w wieku 13 lat, ale opuścił go, mając lat 16. Później długie lata grał we Włoszech, aż w końcu zdecydował się na powrót do rodzimej ligi.

W końcu zadebiutował w Ekstraklasie i stał się absolutnie kluczową postacią Lecha. Zarówno w kwestii mentalnej, jak i aspektach doświadczenia czy jakości czysto sportowej Salamon dał drużynie naprawdę dużo. To w znacznej mierze dzięki jego obecności “Kolejorz” złapał odpowiednią moc i stabilizację, które zaprowadziły go do mistrzostwa Polski. To lider z prawdziwego zdarzenia.

Bartosz Salamon – pozycja i zarobki w Lechu

Salamon to typowy stoper. Dysponuje świetnymi warunkami fizycznymi, bo mierzy sobie aż 194 cm wzrostu. Z tego powodu kapitalnie radzi sobie z napastnikami w walce o górne piłki, a sam jest również groźny pod bramką rywala, gdy dochodzi do stałego fragmentu gry. Dodatkowo zasłynął ze swoich dalekich, krzyżowych podań, na które w reprezentacji Polski mocno liczy selekcjoner Czesław Michniewicz.

Nie może dziwić to, że Bartosz Salamon to jeden z najlepiej zarabiających piłkarzy Lecha i Ekstraklasy. Według doniesień medialnych, środkowy obrońca inkasuje rocznie ok. 1,8 mln złotego, czyli ok. 385 tys. euro. Pod tym kątem znajduje się w najlepszej trójce najwyżej opłacanych zawodników drużyny Lecha.

W jakich klubach grał Bartosz Salamon?

Po początkach w kompletnie anonimowym klubie, jakim jest Concordia Murowana Goślina, Salamon trafił do Lecha. Tam wypatrzyli go skauci włoskiej Brescii, biorąc go do siebie w wieku juniorskim. Wtedy zaczęła się wędrówka Polaka po Italii, gdzie na porządku dziennym są seryjne wręcz wypożyczenia z klubu do klubu. Dlatego lista drużyn, których był częścią, jest w przypadku tego gracza bardzo długa.

Warto jednak zaznaczyć takie momenty, jak 2013 rok, kiedy najpierw ok. 3,5 mln euro zapłacił za niego Milan, a pół roku potem podobną kwotę wyłożyła Sampdoria. Ogólnie Salamon zagrał 66 meczów w Serie A, głównie prezentując się na zapleczu – tam wystąpił aż 139 razy.

Kluby Salamona

Concordia Murowana Goślina (do 2004)
Lech Poznań (2004-07)
Brescia (Włochy, 2007-13)
Foggia (Włochy, 2010-11, wyp.)
Milan (Włochy, 2013)
Sampdoria (Włochy, 2013-15)
Pescara (Włochy, 2014-15, wyp.)
Cagliari (Włochy, 2015-18)
SPAL (Włochy, 2017-18 wyp., 2018-21)
Frosinone (Włochy, 2018-19 wyp.)
Lech Poznań (2021-?)

Sprawdź również