Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Grzegorz Krychowiak?

Gdzie i na jakiej pozycji gra Grzegorz Krychowiak?

W ostatnim czasie mała burza rozpętała się nad karierą Grzegorza Krychowiaka. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, piłkarz natychmiast postanowił odejść z klubu z kraju agresora i udał się na wypożyczenie do Grecji. Nie wiadomo jednak co dalej, gdyż jego kontrakt z Krasnodarem nadal obowiązuje. Gdzie w kolejnym sezonie zagra Krychowiak?

W jakim klubie gra Grzegorz Krychowiak?

Formalnie rzecz ujmując, “Krycha” jest piłkarzem rosyjskiego Krasnodaru. Do drużyny tej dołączył latem zeszłego roku, gdy opuścił Lokomotiw Moskwa po dwóch latach udanego pobytu w rosyjskiej stolicy. W nowym zespole radził sobie więcej niż dobrze. Był kapitanem i podstawowym piłkarzem, który zdobywał całkiem dużo bramek i asyst. Wtedy jednak Rosja zaatakowała Ukrainę.

Krychowiak był tym, który najgłośniej apelował do obcokrajowców o opuszczenie Krasnodaru. Zawodnicy poszli za jego głosem i masowo opuścili klub, korzystając z furtki, którą otworzyła UEFA i FIFA. Rundę wiosenną Polak właśnie z tego powodu spędził w AEK Ateny, gdzie także był graczem pierwszego składu. Nie wiadomo jednak co dalej. Okres jego wypożyczenia do Grecji dobiega końca, a kontrakt z Krasnodarem obowiązuje jeszcze przez dwa lata.

Grzegorz Krychowiak – pozycja i zarobki w Krasnodarze

Po transferze do Rosji toporny do tej pory “Krycha” okazał się wielkim wzmocnieniem dla formacji ofensywnej swojej drużyny. Najpierw pokazywał to w Lokomotiwie, a potem przez kilka miesięcy w Krasnodarze. Zresztą również w AEK miał udział przy kilku golach, mimo że zagrał tam ledwie 9 razy. Krychowiak jest defensywnym pomocnikiem, który przez większość kariery klubowej i prawie całą reprezentacyjną nie grzeszył umiejętnościami ofensywnymi. Świetnie potrafi jednak trzymać drugą linię i operować między nią a obroną.

Po wypożyczeniu do Aten płacić Krychowiakowi zaczął AEK. Polak zagrał w zespole wszystkie możliwe 9 spotkań, co zdaniem tamtejszych mediów kosztowało klub łącznie 400-450 tys. euro. Oprócz pensji 32-latek otrzymał też 100 tysięcy premii na start. W Krasnodarze pomocnik miał zagwarantowane podobno ok. 2,5 mln euro rocznie. W Rosji występował z numerem 3 na koszulce, w Grecji – z szesnastką.

Gdzie grał Grzegorz Krychowiak?

“Krycha” należy do grona tych zawodników, którzy nigdy nie zagrali w polskiej Ekstraklasie. Z kraju wyjechał na przełomie 2006 i 2007 roku, mając niespełna 17 lat. Trafił do Francji, do Bordeaux, którego jednak nie udało mu się zawojować. Nad Sekwaną zaistniał jednak w klubie Stade Reims, w którym Krychowiak rozegrał jak dotąd najwięcej spotkań w karierze.

Potem przyszedł czas na wybitne dwa lata w Sevilli i królewski transfer do PSG, gdzie jednak odbił się od ściany. Od tamtego etapu Polak zaczął notować regres, do formy wracając dopiero w lidze rosyjskiej.

Kluby Grzegorza Krychowiaka

Orzeł Mrzeżyno
Żaki 94 Kołobrzeg
Stal Szczecin (2003-05)
Arka Gdynia (2004-06)
Bordeaux (Francja, 2007-12)
Stade Reims (Francja, 2009-11 wyp., 2012-14)
Nantes (Francja, 2011-12 wyp.)
Sevilla (Hiszpania, 2014-16)
PSG (Francja, 2016-19)
West Brom (Anglia, 2017-18 wyp.)
Lokomotiw Moskwa (Rosja, 2018-19 wyp, 2019-21)
Krasnodar (Rosja, 2021-?)
AEK Ateny (Grecja, 2022)

Sprawdź również