Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Jakub Kiwior?

Występy na pozycji środkowego obrońcy niezależnie czy mówimy o klubie, czy reprezentacji wiążą się z wielką odpowiedzialnością na boisku. Świat futbolu zna przypadki zawodników, którzy świetnie odnajdywali się w tej roli. Fabio Cannavaro, Alessandro Nesta Lillian Thuram – to tylko kilka przykładów. Teraz ich drogą chce podążać wielka nadzieja reprezentacji Polski – Jakub Kiwior. 

W jakim klubie gra Jakub Kiwior?

2012 rok. Wyjątkowy rok w historii piłkarskiej reprezentacji Polski. Całą Polskę ogarnia wówczas piłkarska gorączka związana z Mistrzostwami Europy, których nasz kraj jest współgospodarzem razem z Ukrainą. Niemal w tym samym czasie kiedy uwaga kibiców skupiona jest na europejskim czempionacie, w Tychach swoje pierwsze kroki w futbolu stawia Jakub Kiwior. Jego determinacja, wytrwałość i konsekwencja dokładnie 11 lat później od tamtych wydarzeń pozwolą mu spełnić marzenie i zostać kolejnym Polakiem w Premier League. Na przestrzeni lat Polaków w Premier League było co najmniej kilku. Wystarczy wspomnieć, chociażby Wojciecha Szczęsnego, Artura Boruca, Łukasza Fabiańskiego Jana Bednarka, Matty’ego Casha, czy właśnie Jakuba Kiwiora. Jego debiut w ekipie “Kanonierów” w lidze Premier League miał miejsce 19 marca 2023 w wygranym meczu 4:1 z Crystal Palace. Kiwior pojawił się wtedy na boisku co prawda na cztery minuty, ale dał trenerowi Arsenalu argumenty, by stawiać na niego w kolejnych meczach w większym wymiarze czasowym.   

Jakub Kiwior – pozycja i transfery

Wspomniany mecz z Crystal Palace był dla Kiwiora, mimo że maturę ma już dawno za sobą, swoistym egzaminem dojrzałości. Polak zdał go wzorowo, mimo że Premier League to jedna z najbardziej wymagających lig świata. W kolejnych meczach tylko ugruntowywał swoją pozycję w klubie. Nie było mu o to łatwo. Tym bardziej że o miejsce w pierwszej “11” musi rywalizować z takimi graczami jak William Saliba, Gabriel Magalhaes, czy kontuzjowany aktualnie Jurrien Timber. 23-letni Kiwior wyceniany przez portal Transfermarkt na 25 milionów euro udowodnił, że jakakolwiek presja jest mu obca. Wprost przeciwnie. Jest ona dla niego motorem napędowym do jeszcze lepszej gry. Z każdym meczem robi wszystko, aby podnieść swoją wartość, a jednocześnie zarobki. Jak wiadomo zarobki w Premier League są bardzo zróżnicowane. Aktualnie Kiwior może liczyć w Premier League na zarobki rzędu 2,5 miliona euro rocznie. Nie ma jednak wątpliwości, że jeżeli będzie rozwijał się w tym tempie ta kwota może szybko wzrosnąć. 

Gdzie grał Jakub Kiwior?

Jakub Kiwior po tym, jak lata juniorskie spędził w GKS-ie Tychy i RSC Anderlecht karierę seniorską zaczynał w 2019 roku na Słowacji w zespole FK Zeleziarne Podbrezova. Jego pobyt w ekipie z regionu Bańskiej Bystrzycy trwał krótko. Jeszcze w tym samym roku przeniósł się do MSK Żylina. Występował w niej do 2021. Jak się okazało był to początek wielkiej piłkarskiej drogi. W 2021 roku zamienił ligę słowacką na włoską Serie A. W ekipie Spezii Calcio cały czas doskonalił swój potencjał piłkarski. 23 stycznia 2023 roku Kiwior zrobił kolejny znaczący krok w swojej karierze. Został piłkarzem Arsenalu Londyn. 

Kluby Jakuba Kiwiora

Dotychczasowe kluby Jakuba Kiwiora: 

Kariera juniorska

  • 2012-2016 – GKS Tychy
  • 2016-2019 – RSC Anderlecht 
  • Kariera seniorska 
  • 2019 – Podbrezova
  • 2019-2021 – MSK Żylina 
  • 2021 – 2023 – Spezia Calcio 
  • od 23 stycznia – obecnie – Arsenal Londyn 

Sprawdź również