Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Jakub Moder?

Jakub Moder

Jakub Moder w modelowy sposób odnalazł się w mocnej Premier League. Został najdrożej sprzedanym piłkarzem polskiej Ekstraklasy, a teraz dobrze radzi sobie w twardej lidze angielskiej. Dokąd go to zaprowadzi?

W jakim klubie gra Jakub Moder?

“Modziu” – jak pieszczotliwie nazywali go koledzy z Lecha Poznań – to piłkarz Brighton & Hove Albion. Klub ten zapłacił za niego “Kolejorzowi” 11 mln euro, co uczyniło go najdroższym piłkarzem w historii Ekstraklasy. Razem z nim “Mewą” został jego warszawski odpowiednik, młodszy Michał Karbownik, który także wyróżniał się w rozgrywkach rodzimej ligi. Jednak w przeciwieństwie do Modera, “Karbo” odbił się od wielkiego futbolu i znalazł się na rozstaju kariery.

Moder pierwsze pół roku spędził na powrotnym wypożyczeniu do Lecha, ale od początku 2021 roku gra już w Anglii i robi to regularnie. Jak na razie wystąpił dla Brighton 45 razy, zdobył 2 bramki i zanotował 4 asysty.

Jakub Moder – pozycja i zarobki

23-letni zawodnik to środkowy pomocnik. Może poszczycić się dobrymi warunkami fizycznymi, bo mierzy aż 191 cm wzrostu. To dużo jak na taką pozycję. Dzięki temu może występować zarówno jako gracz bardziej defensywny, gdzie częściej używa swojej budowy do przerywania akcji rywala, jak również ofensywny. Pod względem technicznym Moder bowiem nie ma się czego wstydzić.

Co ciekawe, w Brighton nie bali się eksperymentować z Polakiem. Zdarzały się bowiem mecze, kiedy Jakub Moder grał… na wahadłach, skrzydle, a nawet jako środkowy napastnik. Jednak zdecydowanie najlepiej czuje się w środku pola i tam grywa najczęściej. Nie ma zaś całkowitej pewności, ile Polak inkasuje w ekipie “Mew”. Jest jednak prawdopodobnie najsłabiej opłacanym piłkarzem zespołu. Według doniesień mediów, zarabia 10 lub 30 tysięcy funtów tygodniowo, czyli 600 tys. lub 1,8 mln euro rocznie.

Gdzie grał Jakub Moder?

Pomocnik pochodzi z Pomorza Zachodniego, ale szybko trafił do klubów wielkopolskich. Tam rzecz jasna w skautingu przoduje Lech Poznań, do którego Moder trafił w wieku 15 lat. Szybko piął się po szczeblach akademii, aż w końcu postanowiono rzucić go na głęboką wodę, by ograł się w seniorach – na wypożyczeniu w Odrze Opole. Tam spisał się znakomicie i krótko po powrocie stał się główną postacią Lecha. Dalszą część jego historii znamy.

Kluby Jakuba Modera

Sokół Drawsko
Fortuna Wieleń
Warta Poznań (2011-14)
Lech Poznań (2014-20)
Odra Opole (2018-19 wyp.)
Brighton & Hove Albion (Anglia, 2020-?)

Sprawdź również