Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Jan Bednarek?

Gdzie i na jakiej pozycji gra Jan Bednarek?

Jan Bednarek to podstawowy zawodnik reprezentacji Polski. Mało który polski piłkarz z pola zaistniał w angielskiej Premier League, a jemu się to właśnie udało. Jak wygląda jego sytuacja w klubie?

W jakim klubie gra Jan Bednarek?

Po wyjeździe z kraju Bednarek grał (i gra nadal) tylko w jednym klubie. Jest nim angielskie Southampton, gdzie po początkowym okresie aklimatyzacji udało mu się wywalczyć na stałe miejsce w wyjściowej jedenastce. Anglicy cenią sobie usługi Polaka, choć w drużynie przychodziło mu rywalizować z różnymi ciekawymi rywalami.

Na ten moment 26-letni Bednarek jest jednak najwyżej wycenianym zawodnikiem na swojej pozycji. Jego kontrakt obowiązuje jeszcze przez 3 lata i na ten moment nic nie wskazuje na to, aby miał on zostać zerwany. W liczbie polskich występów w Premier League obrońcę przewyższa jedynie bramkarz Łukasz Fabiański.

Jan Bednarek – pozycja i zarobki w Southampon

Na jakiej natomiast pozycji gra Bednarek? To środkowy obrońca. Mierzący 189 cm wzrostu piłkarz nigdy nie grał na innej pozycji i od zawsze był ustawiany w roli stopera. W ekipie “Świętych” mają o nim dobre opinie. Przez 5 lat Polak zagrał tam 150 razy, zdobywając 7 goli, co jak na defensora jest więcej niż przyzwoitym wynikiem.

Bednarek nie należy do grona najwyżej opłacanych piłkarzy Southampton, ale narzekać na pewno nie może. Szacuje się, że jego pensja w Premier League wynosi ok. 1,2 mln euro rocznie, co daje więcej niż 5,6 mln złotych według obecnych kursów. Inne źródła podają natomiast wyższe kwoty (dla całego zespołu). Według nich Polak ma dostawać na konto nawet 3-4 mln euro rocznie.

Gdzie grał Jan Bednarek?

Jak większość utalentowanych graczy w Wielkopolsce, tak i Jan Bednarek poważną karierę zaczynał w Lechu Poznań. Do drużyny “Kolejorza” trafił jako 16-latek, a zadebiutował w nim rok później. Poznaniacy całkiem słusznie stwierdzili, że warto ograć młodego obrońcę w nieco słabszym zespole.

Dlatego potem wypożyczyli go do Górnika Łęczna, gdzie w Ekstraklasie grał regularnie głównie pod koniec pobytu na Lubelszczyźnie. Po powrocie do Poznania Lech mocno na niego postawił, dzięki czemu w 2017 roku zarobił na nim 6 mln euro sprzedając go do Southampton.

Kluby Bednarka

Sokół Kleczew (do 2011)
MSP Szamotuły (2011-12)
Lech Poznań (2012-17)
Górnik Łęczna (2015-16 wyp.)
Southampton (Anglia, 2017-?)

Sprawdź również