Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Robert Lewandowski?

Gdzie i na jakiej pozycji gra Robert Lewandowski?

Od ładnych paru lat Robert Lewandowski jest największą gwiazdą Bundesligi i Bayernu Monachium. Obecnie co prawda chce opuścić Bawarię, ale nie wiadomo, czy mu się to uda. Co trzeba wiedzieć o “Lewym” i jego aktualnym klubie?

W jakim klubie gra Robert Lewandowski?

Od 2014 roku “Lewy” reprezentuje Bayern Monachium. Trafił tam z szeregów największego rywala FCB, czyli Borussii Dortmund. Co ciekawe, Bawarczycy nie zapłacili za niego ani grosza, bo w BVB Polakowi skończył się wówczas kontrakt. Z miejsca Lewandowski stał się podstawowym piłkarzem Bayernu i seryjnie zaczął zdobywać razem z nim kolejne mistrzostwa Niemiec.

Obecnie sytuacja urodzonego w 1988 roku zawodnika nie jest łatwa. Jego kontrakt wygasa dopiero za rok, ale ten wielokrotnie podkreślał, że chce odejść z Bayernu i nie wyobraża sobie dalszej współpracy z wielokrotnym mistrzem Nieniec. “Lewy” winę zarzuca głównie podejściu działaczy i temu, że mimo wielu miesięcy oczekiwania ci nie złożyli mu oferty przedłużenia umowy i nie okazali “odpowiedniego uznania”. Polak był bowiem chętny do tego, aby pozostać w Bayernie jeszcze jakiś czas. Nie wiadomo, czy jednak klub teraz pozwoli mu odejść.

Robert Lewandowski – pozycja i zarobki w Bayernie Monachium

Każdy doskonale wie, że Lewandowski występuje na pozycji środkowego napastnika. W roli tej jest jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym na świecie. Dwukrotnie był wybieranym najlepszym piłkarzem globu przez FIFA. Otarł się także o zdobycie Złotej Piłki, która zapewne wpadłaby do jego gabloty, gdyby nie rezygnacja z gali z powodu pandemii COVID-19.

W Bayernie Lewandowski zagrał 374 razy, strzelając 344 gole i notując 72 asysty. To w znacznej mierze dzięki tym występom został najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Bundesligi, a zarazem drugim jej najlepszym snajperem w ogóle. To również w barwach Bayernu pobił słynny rekord, zdobywając 41 bramek w jednym sezonie Bundesligi. Nie dziwi, że “Lewy” jest najlepiej zarabiającym piłkarzem Niemiec, inkasując rocznie ok. 23 mln euro, wliczając w to bonusy. Lewandowski występuje z numerem 9 na koszulce.

Gdzie grał Robert Lewandowski?

“Lewy” urodził się w Warszawie, ale nie przebił się w stołecznej Legii, która… uznała, że jest zbyt słaby. Na szczęście inną perspektywę na młodego piłkarza miał Lech Poznań, który wziął go do siebie w 2008 roku, po tym jak ten wybijał się w Zniczu Pruszków. Lewandowski szybko podbił Ekstraklasę, dlatego już po dwóch latach, mając 22 lata, został kupiony przez niemiecką Borussię Dortmund.

Pierwsze miesiące w Niemczech Polak miał trudne, ale potem szybko zaaklimatyzował się w zespole i wskoczył na najwyższy poziom. Grał w BVB cztery sezony, w trakcie których jego wartość osiągnęła gigantyczny poziom. W 2014 roku Bayern Monachium ściągnął go jednak… za darmo, gdyż jego umowa z Borussią wygasła.

Kluby Roberta Lewandowskiego

Partyzant Leszno (1996-97)
Varsovia Warszawa (1997-2004)
Delta Warszawa (2004-05)
Legia II Warszawa (2005-06)
Znicz Pruszków (2006-08)
Lech Poznań (2008-10)
Borussia Dortmund (Niemcy, 2010-14)
Bayern Monachium (Niemcy, 2014-?)

Sprawdź również