MŚ 2022

Ile drużyn z Europy zagra na MŚ 2022?

To, kto zdobędzie mistrzostwo świata, rozstrzygnie się zapewne między Europą a Ameryką Południową. Tylko dwa razy w historii zdarzyło się, aby do półfinału mundialu dotarł ktoś z innej części świata. Kto w Katarze będzie reprezentował Stary Kontynent? Sprawdźmy!

Drużyny z Europy na mundialu

Nasz kontynent ma na mistrzostwach świata najwięcej reprezentantów – 13 z 32. Wiąże się to nie tylko z faktem, że Europa miała w eliminacjach najwięcej drużyn (55). Dotyczy to także tego, że w tej części globu w futbol gra się najlepiej. Cały biznes związany z tym sportem zlokalizowany jest właśnie w Europie. Choć Ameryka Południowa czy Azja próbują się przebijać w różnych aspektach, zawsze na Starym Kontynencie będzie bić piłkarskie serce.

Nie bez powodu niektórzy twierdzą, że mistrzostwa Europy są turniejem trudniejszym niż mistrzostwa świata. W naszej części globu reprezentacje pokroju Arabii Saudyjskiej, Kataru, Nowej Zelandii, Kostaryki, Australii czy Iranu miałyby wielki problem z tym, aby awansować na Euro. Byłby w najlepszym wypadku średniakami.

Poziom futbolu w Europie stoi na wyższym poziomie niż gdziekolwiek indziej. Na mundialach dorównuje mu tylko Ameryka Południowa, lecz tam organizacja czy infrastruktura stoją na niższym poziomie. Poza tym mniej jest tam państw i są one biedniejsze. Mistrzostwo świata Europa zdobyła 12 razy (Niemcy i Włochy x4, Francja x2, Hiszpania i Anglia x1), a Ameryka Południowa 9 razy (Brazylia x5, Argentyna i Urugwaj x2).

Drużyny z Europy na MŚ 2022:

  1. Anglia
  2. Belgia
  3. Chorwacja
  4. Dania
  5. Francja
  6. Hiszpania
  7. Holandia
  8. Niemcy
  9. Polska
  10. Portugalia
  11. Serbia
  12. Szwajcaria
  13. Walia

Eliminacje do MŚ 2022. Jak wyglądała droga do Kataru?

Liczba miejsc na mundialu dla Europy nie zmienia się, ale w ostatnich latach w strefie UEFA pojawiły się nowe piłkarskie reprezentacje – jak Kosowo i Gibraltar. Dodatkowo w el. do MŚ 2022 udział brała Rosja, która nie musiała tego robić 4 lata wcześniej, organizując mistrzostwa. Do gry podeszło 55 zespołów, które podzielono na grupy zgodnie z koszykami. Zwycięzcy 10 grup awansowali na mundial, a drużyny z drugich miejsc oraz dwie ekipy premiowane przez Ligę Narodów zagrały w mini-turnieju barażowym o 3 pozostałe miejsca.

Szanse na awans miało więc bardzo dużo drużyn. Wiadomo, że nie można oczekiwać wiele po Łotwie czy Mołdawii, ale o baraże walczyły dość słabe w Europie Armenia, Finlandia czy Albania. Na turniej po raz drugi w historii dostała się z kolei Walia.

Eliminacje na mundial – Europa a reszta świata

Porównując to z innymi kontynentami, tylko w Ameryce Południowej system był prostszy. Tam była jedna grupa z 10 reprezentacjami i każdy grał w niej z każdym. Realne szanse na awans mieli więc wszyscy, choć oczywiście należy pamiętać, że w praktyce 2 z 4 miejsc dających bezpośrednią promocję są w zasadzie zarezerwowane dla Brazylii i Argentyny.

A Afryce, Azji i Ameryce Północnej dużo jest reprezentacji amatorskich i – mówiąc wprost – beznadziejnych sportowo, np. Erytrea, Timor Wschodni czy Kajmany. Dlatego systemy eliminacji są tam skomplikowane i choć udział bierze w nich dużo zespołów, szanse na awans mają tam zawsze te same ekipy. Na tych trzech kontynentach rundy są aż trzy, a w Azji jest jeszcze końcowy baraż. Ma to na celu “przesianie” tych najgorszych zespołów.

Co więcej, jest jeszcze absolutnie odstająca od wszystkich strefa Oceanii, w której dominuje słabiutka w skali światowej Nowa Zelandia. Przedstawiciel tej części świata nie może awansować na mundial bezpośrednio. Dostaje się do barażu interkontynentalnego, gdzie trafiają też po jednej drużynie z Azji i obu Ameryk. Tam zespoły dzielone są na dwie pary, których zwycięzcy gwarantują sobie udział w MŚ. Jak więc widać, system europejski jest jednym z najprostszych na świecie.

Sprawdź również