Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Piotr Zieliński?

Gdzie i na jakiej pozycji gra Piotr Zieliński?

Piotr Zieliński jest postacią tyle utalentowaną, co dla polskich kibiców kontrowersyjną. Choć od lat prezentuje wysoki europejski poziom, w reprezentacji rzadko kiedy jest to w stanie pokazać. Jak natomiast “Zielu” gra na co dzień w swoim klubie? Zapraszamy na analizę!

W jakim klubie gra Piotr Zieliński?

Mający 28 lat pomocnik – jak wielu liderów reprezentacji – nigdy nie zaznał smaku gry w Ekstraklasie. W młodym wieku wyjechał do Włoch, gdzie od wieku juniora szkolono go w Udinese. To właśnie w tym zespole rozpoczął seniorskie granie i z niego trafił do Napoli, gdzie od 6 lat prezentuje wysoki poziom.

Wiele razy Zieliński był przodującą postacią neapolitańczyków i łączony był z czołowymi klubami Europy. Nigdy jednak do transferu nie doszło, bo na drodze stawał najpewniej aspekt mentalny. “Zielu” nigdy nie był w stanie stać się liderem z prawdziwego zdarzenia. Często znikał, nie grał równo, stąd np. Liverpool miał pewne wątpliwości. Niewykluczone, że tego lata Polak pożegna się z drużyną Napoli, dla której zagrał aż 281 razy.

Piotr Zieliński – pozycja i zarobki w Napoli

28-letni zawodnik to środkowy pomocnik. W Polsce zawsze był problem z jego opisaniem, bo tak na dobrą sprawę nie pasował do charakterystyki rozgrywającej “ósemki” ani ofensywnej “dziesiątki”. W Italii grywał na różnych pozycjach, ale swego czasu sam przyznał, że najlepiej czuje się jako mezzala. To boczny środkowy pomocnik w systemie 1-4-3-3, zwany czasem “półskrzydłowym”. W praktyce więc Zieliński łączył w sobie cechy “ósemki” oraz “dziesiątki”. Ostatnio częściej zaś grywał za plecami napastnika.

Choć spekuluje się, że Napoli może sprzedać wkrótce Polaka, ten ogólnie rzecz ujmując jest tam cenionym zawodnikiem. Po kolejnych prolongatach kontraktu wzrosła też jego pensja. Obecnie zarobki Piotra Zielińskiego szacuje się na 5,5 mln euro rocznie, co stanowi bardzo dobry poziom. Warto jednak podkreślić, że Wojciech Szczęsny w Juventusie zarabia ponad dwa razy tyle.

Gdzie grał Piotr Zieliński?

“Zielu” jako junior trafił do szkolącego najlepiej na Dolnym Śląsku Zagłębia Lubin. Tam wypatrzyło go Udinese, które wzięło go do siebie w wieku 17 lat. To również jako “Zebra” zadebiutował w Serie A. Napoli kupiło go, gdy miał 22 lata, za 16 mln euro.

Kluby Piotra Zielińskiego

Orzeł Ząbkowice Śląskie (2005-07)
Zagłębie Lubin (2007-11)
Udinese Calcio (Włochy, 2011-2016)
Empoli (Włochy, 2014-16 wyp.)
Napoli (Włochy, 2016-?)

Sprawdź również