Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Przemysław Frankowski?

Gdzie i na jakiej pozycji gra Przemysław Frankowski?

Po wypromowaniu się w USA Przemysław Frankowski w świetnym stylu wszedł do ligi francuskiej. Z automatu zaczął też być etatowym reprezentantem Polski, co rozumiało się samo przez siebie. Czy w jego klubie naprawdę mają aż takie powody do zadowolenia?

W jakim klubie gra Przemysław Frankowski?

Rok temu nieco ponad 2 mln euro za Frankowskiego zapłaciło Lens. Okazało się to świetnym ruchem, bo Polak w mocnym stylu zameldował się w Ligue 1. Szczególnie jesień miał udaną, kiedy strzelał sporo goli i notował asysty. Ogólnie jego licznik zatrzymał się na 6 trafieniach i 5 ostatnich podaniach.

Przez większość sezonu “Franek” miał na koncie więcej bramek niż… Lionel Messi. Jednak Argentyńczyk w końcu dogonił Polaka i zakończył rozgrywki z takim samym wynikiem bramkowym. Tylko asyst miał trzy razy więcej. Co ciekawe, Frankowski został wybrany przez kibiców największym objawieniem Ligue 1. Głosowanie przeprowadzono na oficjalnej witrynie internetowej rozgrywek.

Przemysław Frankowski – pozycja i zarobki w Lens

Frankowski to dynamiczny piłkarz mogący występować zarówno na jednym, jak i drugim skrzydle. Właśnie w takiej roli odnajduje się w Lens. Przez większość kariery występował na prawej stronie, z racji tego, że jest prawonożny. Francuzi postanowili jednak ustawić go po przeciwnej stronie. Lens preferuje system z trzema środkowymi obrońcami i wahadłowymi, więc właśnie w takiej roli najczęściej gra Frankowski.

Wydaje się, że 27-latek w Ligue 1 inkasuje podobne pieniądze, co w Stanach Zjednoczonych. W Chicago Fire zarabiał podobno ok. 661 tys. dolarów, czyli – na dzisiejsze – jakieś 625 tys. euro. Można zakładać, że w Lens zarabia podobnie, choć gdzieniegdzie można znaleźć informacje o ok. 500 tys. euro.

Gdzie grał Przemysław Frankowski?

“Franek” urodził się w Gdańsku i to właśnie w tamtejszej Lechii stawiał pierwsze kroki w poważnej piłce. Zresztą występował w niej także w juniorach. Po jednym pełnym sezonie w Ekstraklasie ściągnęła go do siebie Jagiellonia Białystok, gdzie skrzydłowy stał się podstawowym piłkarzem. Dla “Dumy Podlasia” zagrał ponad 150 razy, aż w końcu wyjechał za granicę.

Jego kolejnym przystankiem były Stany Zjednoczone i Chicago Fire, gdzie spisał się więcej niż przyzwoicie. Tym zapracował sobie na powrót do Europy i transfer do mocniejszej ligi. Następnym pracodawcą Frankowskiego zostało Lens.

Kluby Frankowskiego

Lechia Gdańsk (do 2014)
Jagiellonia Białystok (2014-19)
Chicago Fire (USA, 2019-21)
Lens (Francja, 2021-?)

Sprawdź również