Reprezentacja Polski

Kadra U-19 na mistrzostwach Europy na Malcie. Jak przebiegł turniej?

Kadra U-19 na mistrzostwach Europy

Kadra U-19 na mistrzostwach Europy na Malcie

196 dni pozostało do startu piłkarskich ME w Niemczech. W lipcu tego roku mieliśmy przedsmak tego, co czeka nas w czerwcu i lipcu 2024 roku. W dniach 3-16 lipca na Malcie rozgrywane były ME U-19 w piłce nożnej. W turnieju, oprócz gospodarzy imprezy, wzięło udział 8 drużyn (Malta, Norwegia, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Islandia). Ostatnim zespołem, który uzupełnił grono finalistów była prowadzona przez Wojciecha Kobeszkę reprezentacja Polski. Zresztą sam trener reprezentacji Polski debiutował w tym turnieju w roli szkoleniowca reprezentacji Polski U-19. Objął to stanowisko zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem imprezy. Jeśli chodzi o obsadę mistrzostw Europy, to na pewno zaskoczeniem był brak w nich obrońców tytułu – Anglików. „Synowie Albionu” zaskakująco nie przebrnęli przez rundy kwalifikacji.


Czytaj także:

Młode Polki awansowały do kolejnej fazy eliminacji mistrzostw Europy U-19 w piłce nożnej
Młode Polki z cennym remisem z Dunkami w el. ME U-19 w piłce nożnej
Wielkie emocje i niewykorzystana szansa Polaków. Kadra U-19 zremisowała 3:3 z Niemcami
Kadra U-19 zachowała szanse na awans. Pewna wygrana 3:0 z Kazachstanem


Młode talenty na dużej imprezie

Nie od dziś wiadomo, że z kadry młodzieżowej to już tylko krok do znalezienia się w seniorskiej reprezentacji. Właśnie takie turnieje, jak młodzieżowe ME są okazją do wypromowania młodych talentów. Niejednokrotnie przekonaliśmy się już, że w reprezentacji Polski U-19 ich nie brakuje. Przykładów jest kilka. Skład reprezentacji Polski na ME U-19 w piłce nożnej oparty był na młodych, perspektywicznych zawodnikach. Mowa tutaj, chociażby o środkowym obrońcy reprezentującym młodzieżowy klub Aston Villa – Oliwier Zych, kolejny środkowy obrońca – Miłosz Matysik. W środku pola Polacy mają lidera w postaci Igora Strzałka. To ofensywny pomocnik, którego klubem jest Legia Warszawa. Obok Igora Strzałka kolejnym wyróżniającym się zawodnikiem jest Antoni Kozubal – środkowy pomocnik Lecha Poznań.

Rywale na Mistrzostwach Europy

Reprezentacja Polski U 19 podczas Mistrzostw Europy na Malcie w tej kategorii wiekowej rywalizowała w grupie A z Maltą, Portugalią i Włochami. Trzeba przyznać, że Polacy, którzy na tego typu imprezie grali po raz pierwszy od 2006 roku, trafili do mocnej grupy. Portugalczycy to ME z 2018 roku, z kolei Włosi świętowali ten sukces. Biało-czerwoni od początku nastawiali się więc na rywalizację z będącą w ich zasięgu Maltą. Awans z grupy zarezerwowany był raczej dla Włochów i Portugalczyków. Polacy w meczach z wyżej notowanymi rywalami nie wywiesili „białej flagi” i podjęli walkę. Ambitna postawa podopiecznych Wojciecha Kobeszki przełożyła się na zdobycie czterech punktów. Złożyło się na to zwycięstwo z Maltą i remis z Włochami. Reprezentacja Polski zajęła ostatecznie trzecie miejsce w grupie. Ta lokata nie dała awansu do fazy pucharowej, ale biało-czerwoni pozostawili po sobie naprawdę dobre wrażenie. Na uwagę i pochwały zasługuje zwłaszcza bardzo dobra postawa Igora Strzałka. To jego bramki zapewniły Polsce cenne punkty w meczach z Maltą i Włochami. Środkowy pomocnik młodzieżowej reprezentacji Polski był najjaśniejszym punktem drużyny na tym turnieju. Potwierdzeniem tego jest fakt, że został najskuteczniejszym polskim piłkarzem na tej imprezie – 2 gole.

Podsumowanie i prognoza

Reprezentacja Polski U-19 występy w 2023 roku ma już za sobą. W sumie Polacy w ciągu mijających 12 miesięcy mieli okazję zagrać 12 meczów. Reprezentacja Polski będąca w międzyczasie po zmianie selekcjonera, na europejskim czempionacie wypadła na miarę swoich aktualnych możliwości. Listę zawodników powołanych do mistrzostw Europy w dużej mierze stanowili zawodnicy wcześniej już ograni. Skład reprezentacji Polski uzupełniali tacy zawodnicy, jak środkowy obrońca – Miłosz Matysik, czy ofensywny pomocnik – Igor Strzałek. Zdobyte doświadczenie z lipcowych mistrzostw Europy zaprocentuje.https://gotowinasport.sts.pl/pilka-nozna/mlode-polki-awansowaly-do-kolejnej-fazy-eliminacji-mistrzostw-europy-u19-pilka-nozna/

Sprawdź również