Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Krystian Bielik?

Gdzie i na jakiej pozycji gra Krystian Bielik?

Sytuacja w karierze Krystiana Bielika nie jest łatwa. Piłkarza dręczą kontuzje, a jego klub spadł ze swojej ligi, przez co pod znakiem zapytania stanął wyjazd 24-latka na mistrzostwa świata w Katarze. Co konkretnie dzieje się u Bielika?

W jakim klubie gra Krystian Bielik?

Od trzech lat Bielik jest zawodnikiem Derby County. Wcześniej był graczem Arsenalu, gdzie wiele się po nim spodziewano, ale poza wypożyczeniami i dwoma epizodami w pierwszym zespole “Kanonierzy” nie widzieli go w swoich szeregach. W obecnym klubie Polak cieszy się dużym uznaniem, choć przez cały swój pobyt zagrał ledwie 49 razy. To bardzo mało, szczególnie zważając, że druga liga angielska – tj. Championship – rozgrywa aż 46 kolejek w sezonie.

Bielik jednak już dwa razy zrywał więzadła krzyżowe, które zabrały mu łącznie prawie dwa lata! Po powrocie wracał do podstawowego składu, gdzie radził sobie więcej niż dobrze, ale zawsze problemy stanowiły dla niego kwestie zdrowotne. Obecnie zaś Derby sensacyjnie zakończyło sezon na przedostatnim miejscu w tabeli i pożegnało się z Championship. To dla Bielika duży cios, bo selekcjoner Czesław Michniewicz zapowiedział, że nie powoła do kadry piłkarza z trzeciej ligi angielskiej. Czy naprawdę tak się stanie?

Krystian Bielik – pozycja i zarobki w Derby

24-letni Polak to zawodnik o inklinacjach mocno defensywnych. Jest rzecz jasna wyszkolony według nowoczesnych wzorców, więc nie ma problemów z operowaniem piłką, ale jego głównymi atutami są przede wszystkim warunki fizyczne. Bielik ma 189 cm i jest bardzo silnym piłkarzem. W grze pomaga mu także wysoka pewność siebie. Nominalnie występuje jako defensywny pomocnik, ale potrafi też grać jako środkowy obrońca.

Jeśli zaś chodzi o zarobki Bielika w Derby, to nie ma zbyt dużej pewności co do tego, ile inkasuje w angielskim klubie Polak. Na pewno jest jednym z lepiej opłacanych graczy i można zakładać, że jego pensja wynosi ponad milion euro rocznie. Nie wiadomo jednak, jak sprawy będą się miały po spadku do League One.

Gdzie grał Krystian Bielik?

Defensywny pomocnik pochodzi z Wielopolski, więc pewne było, że prędzej czy później jego talent dostrzeże Lech Poznań. Gdy piłkarz miał 16 lat, za grosze ściągnęła go do siebie Legia Warszawa, co niespecjalnie podobało się ludziom związanym z “Kolejorzem”. U “Wojskowych” Bielik jednak nie pograł, bo pół roku wziął go do siebie Arsenal.

Tam dużo sobie po Polaku obiecywano, ale poza treningami czy obozami z pierwszą drużyną Bielik niewiele zdziałał w seniorach. Dużo lepiej spisywał się na wypożyczeniach, aż w końcu zaczął nowy rozdział w Derby. Klub ten wykupił go z Arsenalu za ponad 8 mln euro.

Kluby Bielika

Górnik Konin (do 2012)
Lech Poznań (2012-14)
Legia Warszawa (2014)
Arsenal (Anglia, 2015-19)
Birmingham City (Anglia, 2017 wyp.)
Walsall (Anglia, 2018 wyp.)
Charlton (Anglia, 2018-19 wyp.)
Derby County (Anglia, 2019-?)

Sprawdź również