Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Adam Buksa?

Miesiące letnie 1996 roku były wyjątkowym czasem w historii polskiego i europejskiego futbolu. Powody takiego stanu rzeczy są dwa. Po pierwsze od 8 do 30 czerwca w Anglii, kolebce futbolu, odbywały się wtedy mistrzostwa Europy. Mistrzostwa zakończone wielkim rozczarowaniem z perspektywy fanów reprezentacji Anglii. Marzeń „Synów Albionu” o mistrzowskim tytule niespodziewanie na etapie półfinału pozbawili późniejsi tryumfatorzy – Niemcy. Niespełna dwa tygodnie później od tamtego wydarzenia w jednym z krakowskich szpitali na świat przychodzi Adam Buksa. Jak się później okaże wielki talent, zawodnik o nieprzeciętnych umiejętnościach. Ogromna nadzieja reprezentacji Polski na miarę takich gwiazd Euro 1996 jak Alan Shearer, Juergen Klinsmann czy Brian Laudrup.

W jakim klubie gra Adam Buksa?

Z racji miejsca urodzenia Adam Buksa swoją przygodę z piłką nożną zaczynał w krakowskich klubach. Najpierw w wieku 5 lat zaczął treningi w Bronowiance. Potem kolejne piłkarskie szlify w karierze juniorskiej zbierał w takich klubach jak: Hutnik Kraków, Garbarnia Kraków, Wisła Kraków. Grając jeszcze w zespołach juniorskich, o Adama Buksę zaczęli rozpytywać skauci silniejszych klubów w Polsce. Z pewnością wpływ na to miały nie tylko jego bardzo dobre wyszkolenie techniczne, ale także jego data urodzenia oraz znakomite warunki fizyczne (191 cm wzrostu). Te wszystkie elementy spowodowały, że 25 lipca 2014 roku Adam Buksa zadebiutował w Ekstraklasie w barwach Lechii Gdańsk. Jego debiut miał miejsce w meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała. W klubie z Gdańska Adam Buksa rozegrał w sumie 17 meczów, po czym przeniósł się do Zagłębia Lubin. W ekipie „Miedziowych” napastnik prezentował się na tyle dobrze, że najpierw został wypożyczony, a następnie skorzystano z opcji transferu definitywnego do Pogoni Szczecin.

Jak się okazało, zamiana Dolnego Śląska na stolicę województwa zachodniopomorskiego okazała się bardzo dobrym wyborem. Adam Buksa mógł liczyć na regularne występy w Pogoni i zdobywanie cennego doświadczenia. Adam Buksa po raz pierwszy w barwach Pogoni Szczecin w Ekstraklasie zadebiutował w meczu z Lechem Poznań 18 lutego 2018 roku. Sześć dni później napastnik zaliczył swoją pierwszą asystę w zespole Pogoni. Na pierwszego gola Buksy w ekipie „Portowców” kibice czekali do 15 kwietnia 2018. Buksa ustrzelił wtedy dublet w spotkaniu z Niecieczą, a Pogoń wygrała wtedy 2:0. Później jeszcze Buksa dwadzieścia razy uszczęśliwiał kibiców Pogoni golami.

Taka wyborna dyspozycja tego piłkarza na boiskach Ekstraklasy spowodowała, że postanowił spróbować swoich sił za granicą. Jego wybór padł na rozgrywki Major League Soccer zostając piłkarzem New England Revolution. Napastnik podpisał z klubem 3-letni kontrakt obowiązujący od 1 stycznia 2020 roku. W ten sposób powiększyła się kolonia polskich piłkarzy w historii MLS. W tym czasie Buksa w ekipie New England Revolution rozegrał 73 mecze i zdobył 35 goli. Po prawie dwuletnim pobycie za oceanem piłkarz uznawany za wielki talent postanowił wrócić do Europy. 7 czerwca 2022 roku został piłkarzem RC Lens. Po nieco ponad roku gry na francuskich boiskach władze Lens zdecydowały się wypożyczyć go na cały sezon do tureckiego Antalyasporu.

Adam Buksa – pozycja i transfery

 Adam Buksa to mierzący 191 cm wzrostu i ważący 78 kilogramów gracz występujący na pozycji napastnika. Przez juniorskie lata kariery związany z krakowskimi klubami. W Ekstraklasie zadebiutował, mając 18 lat w barwach Lechii Gdańsk w meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Posiadający znakomite warunki fizyczne Buksa z niejednego piłkarskiego pieca jadł chleb. W Jego piłkarskim CV możemy znaleźć nazwy takich klubów jak Lechia Gdańsk, Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin, New England Revolution, RC Lens, a od niedawna turecki Antalyaspor.

Gdzie grał Adam Buksa?

Przedstawiamy kluby, w których grał Adam Buksa:

Kariera juniorska

 • Borowianka Kraków
 • Juvenia Kraków
 • 2004 – Hutnik Kraków
 • 2004-2008 Wisła Kraków
 • 2009-2010 Hutnik Kraków
 • 2011-2013 Garbarnia Kraków
 • 2013 Wisła Kraków
 • 2013 – 2014 Novara Calcio

Kariera seniorska

 • 2014-2016 Lechia Gdańsk
 • 2016-2018 Zagłębie Lubin
 • 2018 Pogoń Szczecin (wypożyczony)
 • 2018-2019 Pogoń Szczecin
 • 2020-2022 New England Revolution
 • 2022 – RC Lens
 • 2023 – Antalyaspor (wypożyczony)

Adam Buksa — Reprezentacja Polski

Adam Buksa swój rozdział pt. reprezentacja Polski zaczął pisać nieco ponad 10 lat temu. W tym czasie przeszedł przez wszystkie szczeble reprezentacyjnej drabiny. Powoływany był zarówno do kadry U-17, U-18 i U-19. Najwięcej meczów w kadrach młodzieżowych rozegrał w reprezentacji U-21 u Marcina Dorny. Został nawet włączony przez niego do kadry na odbywające się w Polsce ME U-21. Jednak nie wystąpił w żadnym spotkaniu. Nie przeszkodziło mu to w jego dalszym rozwoju.

2 września 2021 roku – ten dzień Adam Buksa zapamięta na zawsze. Jest to bowiem data jego debiutu w seniorskiej reprezentacji Polski. Polacy pod wodzą Paulo Sousy grali wtedy w meczu eliminacji mistrzostw Europy z Albanią na PGE Narodowym w Warszawie. Sousa zaskoczył składem na to spotkanie. Wystawiając obok Roberta Lewandowskiego absolutnego debiutanta Adama Buksę. Zawodnik zagrał bez kompleksów, wykorzystał szansę od trenera i odpłacił mu się za to w najlepszy możliwy sposób – golem w reprezentacyjnym debiucie. Reprezentacja Polski zainkasowała ważne trzy punkty, a Buksa zaczął kolejny mecz z San Marino w pierwszym składzie. 45 minut na boisku w kolejnym spotkaniu z outsiderem naszej grupy – San Marino – wystarczyło Buksie, żeby kibice znów przecierali oczy ze zdumienia. Hattrick z San Marino ugruntował jego pozycję w kadrze i sprawił, że mistrzostwa świata były coraz bliżej. Reprezentacja Polski zyskała w ten sposób wartościowego partnera dla Roberta Lewandowskiego czy Arkadiusza Milika. 

Pięć bramek Buksy w eliminacjach MŚ spowodowały, że Polacy mogli awansować na mundial w Katarze. Buksa podczas katarskich mistrzostw świata nie znalazł się w składzie z powodu urazu stawu skokowego. Reprezentacja Polski dotarła do 1/8 finału. Po MŚ w Katarze w reprezentacji Polski zmienił się trener, ale Adam Buksa wyleczył uraz i pozostał sobą. Od momentu kontuzji w koszulce z orzełkiem na piersi zagrał jeszcze trzy spotkania. Błysnął zwłaszcza w meczu z Wyspami Owczymi, w którym zaliczył asystę. Potwierdzając w ten sposób, że zarówno reprezentacja, jak i Michał Probierz mogą na niego liczyć!

Sprawdź również