Reprezentacja Polski

Gdzie i na jakiej pozycji gra Sebastian Walukiewicz?

Sebastian Walukiewicz podczas meczu Polska - Izrael

Środkowy obrońca – obok bramkarza to najbardziej odpowiedzialna, ale zarazem niewdzięczna pozycja na boisku. To właśnie środkowi obrońcy drygują zachowaniem całej formacji obronnej w trakcie meczu. W całej historii piłkarskiej reprezentacji Polski, mieliśmy pełen przekrój piłkarzy występujących na tej pozycji. Wystarczy wspomnieć tutaj takich zawodników jak Jerzy Gorgoń, Jacek Bąk, Tomasz Hajto. Po latach gry tych piłkarzy w piłkarskiej reprezentacji Polski następuje stopniowa zmiana warty. Z biegiem czasu, kiedy kadrę Polski przejmowali kolejni selekcjonerzy, pojawiały się w niej też nowe twarze. Jedną z nich jest Sebastian Walukiewicz. O kim mowa i czy ma szanse stać się następcy Hajty, czy Glika?

W jakich klubach grał Sebastian Walukiewicz?

5 kwietnia 2000 roku. Tego dnia w jednym z gorzowskich szpitali na świat przychodzi Sebastian Walukiewicz. Data urodzenia, a przynajmniej rok nie jest przypadkowa. 65 dni później w Belgii i Holandii rozpoczynają się piłkarskie mistrzostwa Europy. Na pozycji środkowego obrońcy w tej imprezie w swoich reprezentacjach występują wtedy tacy gracze jak: Fernando Couto, Gary Neville, Paolo Maldini czy Fabio Cannavaro. Nikt wtedy nawet nie przypuszczał, że dwadzieścia lat później śladami tych znakomitych środkowych obrońców podąży Sebastian Walukiewicz, dziś gracz Empoli. Dobre warunki fizyczne (188 cm), antycypacja boiskowych wydarzeń, zwrotność, odpowiedzialność za drużynę, taką opinię o Walukiewiczu miał trener przygotowania fizycznego oraz trener bramkarzy, podczas jednej z konsultacji w Warszawie, na której kiedyś przebywał zawodnik. To wystarczyło, aby został dostrzeżony przez skautów Pogoni Szczecin.

1 lipca 2017 roku Sebastian Walukiewicz zamienił grę w rezerwach klubu ze stolicy Polski na ekipę „Portowców”. Zmiana otoczenia okazała się strzałem w dziesiątkę. Młody piłkarz od trenera Pogoni dostawał coraz więcej szans na grę w kadrze zespołu. To z kolei przełożyło się na zyskiwanie doświadczenia, które miało zaprocentować w niedalekiej przyszłości. Sebastian Walukiewicz w drużynie Pogoni spędził dwa lata. W ekipie „Portowców” prezentował się na tyle dobrze, że 7 kwietnia 2018 zadebiutował w Ekstraklasie w barwach Pogoni w meczu z Legią. Na placu gry zastąpił wtedy Tomasza Hołotę. Jego rozwój sportowy następował na tyle szybko, że 15 stycznia 2019 nastąpił kolejny zwrot w jego karierze. Sebastian Walukiewicz zdecydował się podpisać 4,5-letni kontrakt z Cagliari Calcio.

Sebastian Walukiewicz – pozycja i transfery

Sebastian Walukiewicz przeszedł przez wszystkie szczeble reprezentacyjnej drogi. Swoją przygodę z piłką reprezentacyjną rozpoczynał w kadrze U-15 11 listopada 2014. Jego debiut w kadrze U-15 przypadł na spotkanie z Irlandią właśnie tego dnia. Jak się okazało, był to zwycięski debiut. Zaledwie dwa dni później reprezentację Polski czekał rewanż w towarzyskiej potyczce z Irlandią. Biało-czerwoni co prawda przegrali, ale Walukiewicz miał swoje powody do radości, zdobywając swoją pierwszą bramkę w młodzieżowej reprezentacji narodowej.

Ponadto selekcjoner kadry U-20, Jacek Magiera dał mu szanse udziału w mistrzostwach świata U-20 w 2019. Zagrał wówczas w 3 mecze. Biało-czerwoni w fazie grupowej tej imprezy rywalizowali z Kolumbią, Tahiti i Senegalem, zajmując w swojej grupie trzecie miejsce za Senegalem i Kolumbią. Piłkarska reprezentacja Polski dotarła wówczas do 1/8 finału mistrzostw świata, przegrywając z Włochami. Ogólnie jeśli chodzi o występy Walukiewicza w kadrach młodzieżowych, to zagrał w sumie 52 mecze i zdobył w tym czasie 7 goli.

Dobre mecze w kadrze U-21 za kadencji Czesława Michniewicza zaowocowały powołaniem Sebastiana Walukiewicza do kadry seniorów. Po raz pierwszy kontakt z seniorską reprezentacją Polski Walukiewicz miał za kadencji Jerzego Brzęczka. Szkoleniowiec Polaków widząc jego szybki postęp w karierze, postanowił sprawdzić zawodnika w spotkaniu z Finlandią. Jak się okazało było to także pierwsze zwycięstwo Walukiewicza w roli zawodnika seniorskiej kadry. Gracz wypadł na tyle korzystnie, że trener Brzęczek oraz pozostali selekcjonerzy dawali mu szansy gry w kolejnych pojedynkach. W kolejnym spotkaniu Lewandowski, Walukiewicz i inni piłkarze mieli przed sobą trudny test. Występując w roli gospodarza, polska kadra podejmowała w Lidze Narodów Włochy. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, a 23- latek zebrał kolejne dobre recenzje za swój występ.

Ostatnim jak na razie meczem Walukiewicza w seniorskiej kadrze było spotkanie towarzyskie z Ukrainą. Areną pojedynku był Stadion Śląski w Chorzowie. Walukiewicz w swoim ostatnim spotkaniu w ramach reprezentacji pomógł Polakom pokonać Ukrainę. Od tamtej pory piłkarz nie był powoływany ani na mecze eliminacji do dużych imprez, takich jak mundial, czy też w ramach turnieju ME.

Wydawało się, że światełko w tunelu dla Walukiewicza pojawiło się wraz z przejęciem kadry przez Czesława Michniewicza. Tym bardziej że trener Michniewicz, znając Walukiewicza z przeszłości, widział w nim piłkarza, dla którego pierwsza jedenastka byłaby ogromną szansą na dalszy rozwój. A jednocześnie wzmocniłby konkurencję u swoich rywali z formacji defensywnej. Wszystkie te plany i założenia uniemożliwiła kontuzja biodra, z którą piłkarz zmagał się bardzo długo. Obecnie dochodzi do siebie po kontuzji, także reprezentacja Polski, jak i Michał Probierz muszą poczekać na jego powrót do pełnej sprawności.

Gdzie grał Sebastian Walukiewicz?

Jak już wspomnieliśmy, Sebastian Walukiewicz w trakcie swojej kariery reprezentował barwy kilku klubów. Pierwsze kroki w futbolu stawiał FC Kłodawa 13, skąd następnie trafił do MKP Gorzów Wielkopolski. Tam, w wieku 13 lat trafił najpierw do notesów skautów juniorskich drużyn Legii. Później do rezerw stołecznego klubu. Po zakończeniu sezonu 2016/2017 trafił do Pogoni Szczecin, gdzie miał dostawać więcej szans na grę. Szanse tę wykorzystał, co w 2019 roku zaprocentowało zagranicznym transferem do Serie A. Konkretnie do Cagliari Calcio, z którym podpisał 4,5-letni kontrakt. W 2019 roku będąc zawodnikiem Cagliari, trafił na krótkie wypożyczenie do Empoli. Tam zagrał w sumie 11 spotkań i wrócił do Cagliari. Po powrocie na Sardynię stał się ulubieńcem kibiców, wygrywając przy okazji rywalizację z jednym z podstawowych obrońców Cagliari. Warto dodać, że Walukiewicz, grając w barwach Cagliari, dwukrotnie był bliski awansu do ćwierćfinału Pucharu Włoch. Ostatecznie na przeszkodzie w wygranej i aby uzyskać awans, stanęły Atalanta i Inter. Polacy na bramki Walukiewicza zarówno w barwach Cagliari, jak i reprezentacji Polski muszą jeszcze poczekać.

Kluby Sebastiana Walukiewicza

Na koniec przedstawiamy kluby, w jakich grał w zawodowej karierze Sebastian Walukiewicz:

  • 2017 – 2019 Pogoń Szczecin,
  • 2019 – Cagliari Calcio,
  • 2019 – Pogoń Szczecin (wypożyczenie z Cagliari Calcio),
  • 2022 – 2023 – Empoli FC (wypożyczenie),
  • 2023 – nadal Empoli FC.

Sprawdź również